Rhodeský ridgeback

            Rhodeský ridgeback není sladký retrívr nebo práci a poslušnosti oddaný ovčák. Tento pes má svůj rozum a svoji hlavu. Jsou vysoce inteligentní, schopen řešit problémy a nadaní dlouhou pamětí na dobré, ale i na ty špatné zkušenosti. Je to ale naprosto oddaný pes, který neustále vyžaduje kontakt s člověkem. Mají takovou milou vlastnost. Když si k vám pes lehá, místo si vybere u nohou a pevně se přitiskne.

            Psychicky dospívají mezi druhým a třetím rokem. Ale i poté se mnohdy chovají jako štěňata, mají roztomilé grimasy a celkově v jeho chování přetrvávají rysy štěněte. Potřebuje cítit ochranu svého pána, aby se za něj v případě nouze mohl schovat. To však neznamená, že by byl bojácný, právě naopak. Když jde opravdu do tuhého, ridgeback je vždy připraven zasáhnout a bránit milovanou osobu. Je to osobnost mezi psy, která chce být člověkovi partnerem a přítelem. Ale i přese všechnu lásku si dvakrát rozmyslí, než provede nějaký povel. Už výraz v jeho tváři vypovídá o tom, že myslí v podstatě neustále. Jeho obličejová mimika je hodně výrazná a nutí jí svého pána k neustálé komunikaci. Potřebuje majitele, který je odhodlaný vyžadovat stálou a důslednou disciplínu slušným způsobem. Pokud ho při výcviku mlátíte, začne vyvádět psí kusy, ignorovat vás nebo ho to přestane bavit a bude odmítat spolupráci. Na ridgebacka se musí opatrně a pomalu, proto se většinou nedoporučuje jako první pes.

            Co se týče fyzické stránky, jsou rhodeští ridgebackové popisováni jako elegantní, silní a vyvážení. I když nepůsobí tak masivně jako třeba rotvajler, je to mimořádně silný pes s velmi tuhou svalovinou. Množství tuku po těle je mimořádně malé, jako u typických chrtů. Dá se říci, že dokonale „klame tělem“. Dokud se nepokusíte udržet rozčileného dospělého ridgebacka, nebudete mít skutečnou představu o tom, jak je silný. I lidé, kteří vlastní velká plemena jako je barzoj nebo skotský jelení pes, žasnou, když poprvé zkoušejí vypustit tohoto psa.

            Když se mě lidé ptají, co je to za rasu a já odpovím že ridgeback, první věc, na kterou se mě zeptají je, jestli je to ten pes, který v Africe zabíjel lvy. Je zvláštní, že se tato pověra táhne s ridgebackem až do současnosti. Pochopitelně to pravda není. Kdyby se pes o něco pokusil, lev by ho v sekundě srazil k zemi a   pes už by nikdy nevstal. Dokonce ani ve smečce lvy nezabíjeli. Vždy vyčkávali na svého pána.

            Ridgeback je skutečná osobnost mezi psy. Pro mnoho lidí je to ztělesnění toho, co si mají pod pojmem „pes“ představit. Vždy vám bude věrným a oddaným přítelem a bude vás ochraňovat až do svých posledních dnů.