Torze žaludku

    Torze žaludku je závažné onemocnění psů. Zpravidla postihuje psy s hlubokým a širokým hrudníkem, starších dvou let. Torze žaludku vlastně znamená jeho přetočení. Onemocnění probíhá ve dvou fázích. V první fázi dojde k dilataci, neboli roztažení žaludku plynem a ve druhé fázi se žaludek přetočí (torze). Při dilataci se žaludek plní plynem, zvětšuje svůj objem, a tím vyvíjí tlak na další orgány v břišní dutině a bránici. Tlak na bránici zrychluje psovi dýchání, což je jeden z příznaků torze žaludku. Tlak na velké cévy v břišní dutině vede ke sníženému žilnímu návratu k srdci. Žaludek, který je naplněný plynem, snadno rotuje kolem své osy a dochází k přerušení prokrvení žaludeční stěny. Stěna žaludku poté odumírá a stav psa se rychle zhoršuje. Naplnění žaludku plynem nemusí vždy vést k jeho přetočení.

            Torze žaludku je úzce spjata s krmením. Psi, kteří jsou krmeni pouze jednou denně, hrozí větší riziko torze než u psů, kteří mají dvě a více dávek krmení za den. Žaludek se totiž při velké dávce více a rychleji roztáhne a hrozí větší riziko přetočení.

            Torzi žaludku je možno poznat podle několika příznaků. Nejdříve pes kňučí, není schopen najít klidnou polohu, je neklidný a rozrušený, slintá, olizuje si žaludek. Také se pokouší zvracet. Žaludek je ale přetočený a vývody uzavřené, proto může maximálně vyzvracet hleny. Po chvíli je pes ochablý, má oteklé břicho a je silně nadmutý, zejména na levé straně. Rychle dýchá, má zvýšenou srdeční činnost a barva sliznic je nafialovělá.

            Existuje prevence proti torzi, ale žádná stoprocentně nezaručí, že k tomuto onemocnění nedojde. Především by měl být pes po jídle v klidu nejméně 3 hodiny. Krmení by měl dostávat dvakrát až třikrát denně po menších dávkách a před krmením by měl být alespoň hodinu v klidu. Po jídle se může napít, ne však hltavě a příliš. Pes by měl jíst pomalu, ne hltavě. Pokud má člověk dva psy, je dobré je krmit odděleně. Mají tendenci jídlo sníst co nejrychleji a poté se vrhnout i na jídlo toho druhého.

            Veterináři doporučují psovi žaludek přišít. Jedná se o jednoduchý zákrok hotový během deseti minut. Žaludek se pevně přišije žebrům a je téměř nulové riziko, že by se odtrhl.

 

Postupný vznik dilatace žaludku