Dermoid sinus

            Dermoid sinus (DS) je vrozené dědičné onemocnění postihující téměř výhradně ridgebacky. Vyskytuje se zhruba u 8-10 % jedinců. Je označován jako defekt (poškození) nervového provazce (NTB = neural tube defect). V podstatě je to otvor v kůži, čili vchlípenina kůže do podkožního tkaniva. Vyskytuje se v okolí ridge, od vrcholku hlavy až po kořen ocasu. Může být různě hluboký, od nenápadné a malé prohloubeniny až po dermoid zasahující skrz obratle páteře k míše. Dermoidů je celkem 5 typů.

Vzniká v embryonálním (zárodečném) stadiu vývoje jedince, kdy se zcela neoddělí kožní tkanivo od ostatního tkaniva. V ektodermu, což je vnější zárodeční list embrya, který se stane kůží, vzniknou provazce zhutnělé tkáně, které tvoří úzké niťové kanálky vedoucí až k páteři, tvrdé pleně mozkové nebo k pojivové tkáni pod kůží.

Štěňata se s dermoidem již rodí. Existují však dvě varianty dermoidu. S vývodem a bez vývodu na povrch kůže. Uzavřená varianta, která vývod na kůži nemá, je po narození velmi těžko rozpoznatelná a může se proto objevit až ve stáří několika měsíců. Někdy se také stává, že u jednoho jedince se objeví více dermoidů najednou.

            Jako první popsal tuto vývojovou poruchu u rhodeského ridgebacka T. Hare v roce 1932. Již tehdy vyslovil názor, že se jedná o dědičnou vadu. Svůj názor dokládal faktem, že pes (samec) postižený touto vadou, měl se zdravou fenou (svojí sestrou) dvě štěňata stejně postižená jako on.

            Riziko, které dermoid představuje, je možnost průniku infekce, která vede ke vzniku abscesů a hnisavých fistul. Do kanálku na povrchu kůže se mohou dostat lupy, kožní maz, vypadané chlupy a prach. Z toho se také časem může vyvinout nádor, který je velmi bolestivý a těžko léčitelný.

            Dermoid sinus nikdy sám od sebe nezmizí, ale je tu možnost chirurgického odstranění bez vedlejších efektů. Operace je možná už od osmi týdnů věku štěněte. Někteří chovatelé přistupují k euthanasii štěněte s tímto defektem.

            Nejúčinnější prevencí je výběr vhodného rodičovského páru. Také se doporučuje podávat kyselinu listovou před a v průběhu gravidity společně se zařazením vyššího podílu rostlinné stravy v tomto období.